سر خط خبرها
خانه / شهریار / «امیریه» همچنان «بُردآباد» باقی مانده است – به قلم نجمه جمشیدی

«امیریه» همچنان «بُردآباد» باقی مانده است – به قلم نجمه جمشیدی

شرحی از یک حاشیه‌نشینی در همسایگی تهران

imgres «امیریه» همچنان «بُردآباد» باقی مانده است   به قلم نجمه جمشیدی

 سال گذشته درست زمانی که مسئولان از خدمت‌ رسانی فراوان و سا ده‌ زیستی سخن می‌گفتند، همان زمانی که برای اتمام ساختمان تکمیل شده استانداری تهران ۴۵ میلیارد تومان هزینه شد.

دیگر برای پروژه‌های بی‌اهمیتی مانند ساماندهی فاضلاب یک محله دورافتاده به اسم بٌردآباد پولی باقی نماند. درست در همان زمان  بود که فاطمه و نیلوفر، ۲ کودک خردسال در گودال فاضلابی که به ابتکار شهرداری در کنار خانه‌شان حفر شده بود، غرق شدند. با گذشت نزدیک به ۹ ماه از آن حادثه دلخراش، آن گودال همچنان پابرجاست و دوستان فاطمه و نیلوفر نیز همچنان در همانجا مشغول بازی هستند.

  حاشیه در حاشیه

بٌردآباد نام محله‌ای در حاشیه شهریار است که روزی به عنوان حاشیه تهران شناخته می‌شده است. اما این محله با تمامی‌محله‌های شهریار تفاوت‌ دارد. اگر گذرتان به این محله بیفتد، باور اینکه فقط چند کیلومتر با پایتخت فاصله دارید، برایتان سخت می‌شود. این مسئله که در یک شهر مرزی دورافتاده هستید، برای شما بیشتر قابل باور است. بردآباد پر است از خیابان‌هایی که نمی‌توانید تشخیص دهید یک طرفه است، دو طرفه است، چهار راه است یا حتی پیاده‌رو. اینجا نه شهر است و نه روستا. نه قوانین شهری بر آن حاکم است و نه  روستایی. در اینجا می‌توان با چند پاره آجر و بلوک سیمانی، چهاردیواری‌ای را با دیوارهای وصله پینه‌ای به‌دور از چشم ماموران شهرداری ساخت و نامش را هم خانه گذاشت. ساکنان بٌردآباد را مهاجرانی از تمامی‌استان‌های کشور و به اصطلاح ۷۲ ملت تشکیل می‌دهند.

  مردمان سخت‌کوش، نه راحت‌ طلب

برخلاف اکثر حاشیه‌نشینان در کشور که از راه‌‌هایی مانند دزدی، فروش مواد مخدر و هزاران خلاف دیگر زندگی خود را می‌گذرانند، در بٌردآباد گذران زندگی جور دیگری است. مردم این محله حتی با وجود فقر، ناتوانی و تنگدستی، ترجیح می‌دهند زندگی خود را با کار کردن در سخت‌ترین مشاغل و از راه حلال بگذرانند تا کارهای راحتی مانند خلاف.

  تغییر نام بٌردآباد به امیریه

چند سال پیش، مسئولان شهریار اعلام کردند برای عمران و آبادانی این محله پرجمعیت، برنامه‌های خاصی دارند. البته یکی از این برنامه‌های خاص تغییر نام بٌردآباد به امیریه بود. مردم که از این تغییر غرق در سرور و شادی بودند، پس از گذشت مدت زمان اندکی دریافتند که این جادو فقط به تغییر نام این محله بسنده کرده است و حتی اگر نام محله‌شان را زعفرانیه نیز بگذارند، همچنان بٌردآباد، بٌردآباد باقی خواهد ماند. نکته جالب توجه اینجاست که در دل همین حاشیه، یک حاشیه دیگر وجود دارد. منطقه‌ای که به گفته مدیران شهری، تا سال گذشته در حوزه خدمات شهری شهرداری نبود و تازه با ابلاغ طرح تفضیلی در محدوده خدمات شهر قرار گرفته است. اینکه این منطقه تاکنون تحت نظارت کدام سازمان شکل گرفته و این حجم ساخت و ساز انجام شده است، خود جای سوال دارد.

  ابتکار شهرداری فاجعه آفرید

در این محله خانه‌های مسکونی در کنار گاوداری‌ها بدون رعایت هیچگونه اصولی ساخته شده‌اند. در کنار این خانه‌ها علاوه بر گاوداری، گودالی که محل تجمع فاضلاب  محله بٌردآباد است، قرار دارد. مردم بٌردآباد به رهاکردن فاضلاب‌ خود در درون کوچه و خیابان‌ها عادت کرده‌اند. از آنجایی که مسئولان نیز همیشه در حل مسائل خلاقیت‌های فوق‌العاده‌ای دارند، هدایت فاضلاب‌ شهر را به گودالی که حفر کرده‌اند، بهترین راه‌حل دانستند. البته شهرداری وظیفه‌ای در قبال جمع‌آوری و ساماندهی فاضلاب در شهر ندارد و این وظیفه برعهده سازمان آب و فاضلاب است. از آنجایی که شهرداری فقط به دنبال خدمت‌رسانی و رضایتمندی مردم است، این کار را صرفا به همین دلیل انجام داده است. اما این ابتکار عمل شهرداری، سال گذشته منجر به غرق شدن دو کودک خردسال به نام‌های فاطمه و نیلوفر در این گودال شد.

  باید کودکانمان قربانی‌ می‌شدند!

مادر فاطمه در گفت‌وگو با «قانون» درباره این حادثه دلخراش می‌گوید: بهمن سال گذشته دخترم به همراه برادرزاده‌ام برای بازی به کوچه رفتند. بلافاصله به دنبال آنان رفتم، اما هرچه گشتم نتوانستم پیدایشان کنم. بعد از گذشت چند ساعت که همه محله را گشتیم و حتی به کلانتری نیز اطلاع دادیم، پدرم جنازه آنان را درست کنار خانه، داخل گودال فاضلاب پیدا کرد. وی می‌افزاید: من و بردارم فقط همین دو دختر را داشتیم. نمی‌دانم حتما باید دوتا بچه قربانی می‌شدند تا مسئولان بیایند و ببینند که ما هستیم، وجود داریم و زندگی می‌کنیم؟

  ترس از تکرار حادثه

آقای م.ح از اهالی بٌردآباد نیز می‌گوید: بعد از غرق‌شدن آن بچه‌ها، تعدادی دیوار بتونی آوردند که دور گودال را حصار بکشند، اما نمی‌دانم چرا نیمه کاره رها کردند و رفتند، در طول روز نیز مقداری از آب این گودال را با تانکر تخلیه می‌کنند، اما اگر بارندگی شود، ۱۰۰ تانکر هم جوابگوی این گودال نیست. چرا یک فکر اساسی نمی‌کنند. بچه‌های ما همچنان کنار گودال بازی می‌کنند. ما که در این محله پارک نداریم. هر روز می‌ترسم شب که به خانه بیایم، ببینم همان اتفاق تلخ برای بچه‌‌های من هم افتاده باشد.  خانم مافی یکی دیگر از اهالی محله بٌردآباد درباره کمبود امکانات به «قانون» می‌گوید: یکی از مهم‌ترین مشکلات ما در بٌردآباد قطع مکرر آب در تمامی‌سال است. کمبود بازار روز، مدرسه و پارک هم که جای خود را دارد.

  ساماندهی فاضلاب امیریه در اولویت

البته اکنون که فاجعه اتفاق افتاده است، گویا کم کم مسئولان به فکر چاره افتاده‌اند. رئیس شورای اسلامی شهریار در گفت‌وگو با «قانون» درباره مشکلات فاضلاب محله بٌردآباد می‌گوید: ساماندهی فاضلاب یکی از وظایف اصلی اداره آب و فاضلاب است. طرح ساماندهی فاضلاب این محله باتوجه به مشکلات این موجود در اولویت بوده است.  حسین حق‌وردی می‌افزاید: اولین منطقه در شهریار که فاضلابش به تصفیه‌خانه انتقال داده می‌شود، محله امیریه است. طرح تصفیه‌خانه فاضلاب شهریار ۳۰درصد  پیشرفت فیزیکی داشته است. همچنین در این ماه حفاری و فروش انشعاب آغاز خواهد شد و مسئولان مربوطه اعلام کرده‌اند این طرح تا ۱۸ ماه آینده به اتمام خواهد رسید.

 استانداری گفته فاضلاب به شما ربط ندارد

وی ادامه می‌دهد: زمانی‌که حادثه غرق‌شدن آن دو کودک اتفاق افتاد، همه ما بسیار متاثر شدیم. شورای دوره گذشته، پس از این حادثه ۴ میلیارد تومان را برای ساماندهی فاضلاب این منطقه مصوب کرد. اما از سوی بازرسی استانداری این کار را خلاف مقررات دانستند و عنوان کردند ساماندهی فاضلاب در حیطه وظایف شهرداری نیست، زیرا متولی این کار آبفاست. حق‌وری تصریح می‌کند: شهرداری نیز تعدادی دیوار بتونی به‌منظور ساماندهی این کانال و گودال نصب کرده بود که پس از نامه بازرسی استانداری این کار نیمه‌کاره ماند.

  حفر گودال وظیفه شهرداری است؟

ساماندهی فاضلاب در حیطه وظایف شهرداری‌ها نیست، اما آیا تملک یک زمین و حفر یک گودال برای انتقال فاضلاب شهر جزو  وظایف یک شهرداری است؟ حق‌وردی در این‌باره می‌گوید: حفر گودال مربوط به سال‌های گذشته بوده و من در جریان نیستم، مسئولان وقت باید پاسخگو باشند. اما این را می‌دانیم که این گودال برای محله امیریه و برای شهر وحیدیه که در مجاورت این محله واقع شده، خطرناک است. امیدواریم هرچه سریع‌تر طرح ساماندهی فاضلاب محله امیریه به اتمام برسد. این مسئول درباره گلایه مردم از قطع مکرر آب می‌گوید: در همه شهرهای شهرستان شهریار، مشکل کمبود و قطعی آب داریم. اما اکنون که فصل پاییز است و نباید مشکل قطع آب باشد، ما همچنان در امیریه با این مشکل دست و پنجه نرم می‌کنیم. برای حل این مشکل، زمینی را شورا برای احداث یک مخزن در اختیار آبفا قرار داده است. بخشی از مشکل را نیز با رینگ کردن شهرها حل خواهند کرد. اما تمامی‌این کارها مقطعی و مسکن‌ است و باید فکر اساسی برای حل آن کنیم. حق‌وردی یادآور می‌شود: مشکلات در امیریه بسیار و اعتبارات ناچیز، اولویت ما تعریض خیابان اصلی در مرکز شهر و توسعه سرانه‌های عمومی‌و خدماتی است. همچنین محمد زیوری، مدیر اداره آب‌و‌فاضلاب شهرستان شهریار درباره مشکلات فاضلاب محله بٌردآباد به «قانون» می‌گوید: در سال جاری تمام توان خود را برای لوله‌گذاری خط انتقال امیریه به تصفیه‌خانه فاضلاب شهریار گذاشته‌ایم. امیدواریم این طرح تا پایان سال ۹۳ به اتمام برسد. اما در اجرای این پروژه نیازمند همکاری مردم  در بحث پیش‌خرید انشعاب فاضلاب هستیم.

 بٌردآباد ماحصل ناکارآمدی مسئولان

اگر اکنون شاهد وجود بٌردآباد در شهر هستیم، به دلیل ناتوانی مسئولان در توسعه متوازن شهر، بی‌عدالتی در توزیع امکانات و ثروت و نادیده گرفتن همه اقشار جامعه از جمله قشر فقیر است. اما مردم بٌردآباد امیدوارند در سایه دولت تدیبر و امید برای آنان نیز تدبیری شود و این منطقه در حد اسمش یعنی امیریه پیشرفت کند.

درباره‌ی نیوز شهریار

یک نظر

  1. کد خبر : ۱۰۱۶۹۶ زمان مخابره : ۱۳۹۲/۹/۱۲ به نقل از پایگاه خبری قانون (رفرنس خبر فوق الذکر)

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

بالا